بستن

درس‌های قرآنی؛ با قرآن در صحنه (1)

معرفی: بعد از سخنرانی آیت الله طالقانی در حسینیه ارشاد و اشاره ای که به تفسیر آیاتی از سورۀ نازعات داشت، از ایشان درخواست می شود که به ارائه تفسیر قرآن در برنامه تلویزیونی بپردازد. همین موضوع زمینه ساز برنامۀ تلویزیونی «با قرآن در صحنه» شد که از چهارم اردیبهشت ماه تا مرداد ماه 1358 پخش گردید. این متن، اولین قسمت آن برنامۀ تلویزیونی است که ایشان در آن به تفسیر آیاتی از سورۀ «نازعات» می‌پردازد که در آن با ارجاع به مبارزۀ موسی با فرعون، عاقبت این طاغوت‌گونگی را نکال و سقوط توصیف می‌شود و شرایط انقلابی ایران را با آن وضعیت مشابه‌سازی می‌کند.   تاریخ ایجاد اثر: 1358/2/4   منبع: مجموعه آثار آیت‌الله طالقانی، جلد 1، کتاب درس‌های قرآنی (با قرآن در زندان، در خانواده، در صحنه)، به کوشش مجتمع فرهنگی آیت‌الله طالقانی از نشر شرکت سهامی انتشار، 1386، چاپ دوم 1387، صص 371-379.
بستن

درس‌های قرآنی؛ با قرآن در صحنه (11)

معرفی: بعد از سخنرانی آیت‌الله طالقانی در حسینیه ارشاد و اشاره‌ای که به تفسیر آیاتی از سورۀ نازعات داشت، از ایشان درخواست می‌شود که به ارائه تفسیر قرآن در برنامه تلویزیونی بپردازد. همین موضوع زمینه‌ساز برنامۀ تلویزیونی «با قرآن در صحنه» شد که از چهارم اردیبهشت ماه تا مرداد ماه 1358 پخش گردید.

این متن، یازدهمین و آخرین قسمت آن برنامۀ تلویزیونی است. آیت‌الله طالقانی بعد از این جلسه دیگر فرصت ادامه بحث را پیدا نکرد و اندکی بعد نیز دار فانی را وداع گفت.

 ایشان در این قسمت در ادامۀ تفسیر سورۀ نازعات، به ادامۀ دربارۀ روز قیامت بحث کرد و در ضمن این بحث به موضوعاتی چون مستبد بر نفس و ضد آن، طغیان علیه خود و دیگری، تفاوت انفاق و ایثار، مقام امام علی (ع) و ماهیت ساعت در روز قیامت نیز پرداخت.

 

تاریخ ایجاد اثر: 1358/5/25

 

منبع: مجموعه آثار آیت‌الله طالقانی، جلد 1، کتاب درس‌های قرآنی (با قرآن در زندان، در خانواده، در صحنه)، به کوشش مجتمع فرهنگی .آیت‌الله طالقانی از نشر شرکت سهامی انتشار، 1386، چاپ دوم 1387، صص 501-514.

بستن

مصاحبه با روزنامه کیهان در اولین روز آزادی

معرفی: آیت‌الله طالقانی در هشتم آبان سال 1357، با اوج‌گیری مبارزات مردم علیه حکومت پهلوی، از زندان آزاد شد. متن زیر، مصاحبۀ ایشان با روزنامۀ کیهان یک روز بعد از آزادی است. ایشان در این مصاحبه به ضرورت همبستگی و اتحاد تأکید می‌کنند و به نتیجه رسیدن مبارزات را مرهون ملت، روحانیون، جوانان، دانشجویان و حرکت اسلامی عمیقی که شکل گرفته است، معرفی می‌کنند.

تاریخ ایجاد اثر: 1357/08/09 منبع : از آزادی تا شهادت، اسناد جنبش اسلامی: قسمت اول از جلد دوم، تهران: انتشارات ابوذر، 25 مهر 1358، صص 1 3 ، به نقل از روزنامۀ کیهان 1357/08/09
بستن

درخواست پایان اعتصاب تولیدکنندگان موادغذایی

معرفی: آیت‌الله طالقانی در مصاحبه‌ای به تاریخ هجدهم دی‌ماه سال 1357، و در حالی که اعتصابات سراسری کشور را فراگرفته بود، از اعتصاب‌کنندگان کارخانه‌های شیر و دیگر موادغذایی خواستند برای جلوگیری از کمبود محصولاتی که از احتیاجات ضروری عموم مردم است، به اعتصاب خود پایان دهند.

تاریخ ایجاد اثر: 1357/10/18 منبع : از آزادی تا شهادت، اسناد جنبش اسلامی: قسمت اول از جلد دوم، تهران: انتشارات ابوذر، 25 مهر 1358، صص 23- 24، به نقل از روزنامۀ کیهان 1357/10/18    
بستن

درس‌های قرآنی؛ با قرآن در صحنه (10)

معرفی: بعد از سخنرانی آیت‌الله طالقانی در حسینیه ارشاد و اشاره‌ای که به تفسیر آیاتی از سورۀ نازعات داشت، از ایشان درخواست می‌شود که به ارائه تفسیر قرآن در برنامه تلویزیونی بپردازد. همین موضوع زمینه‌ساز برنامۀ تلویزیونی «با قرآن در صحنه» شد که از چهارم اردیبهشت ماه تا مرداد ماه 1358 پخش گردید.

این متن، دهمین قسمت آن برنامۀ تلویزیونی است که ایشان در آن در ادامۀ تفسیر سورۀ نازعات ضمن ارائۀ خلاصه‌ای از مباحث جلسات قبل، به بحث دربارۀ روز قیامت می‌پردازد.

 

تاریخ ایجاد اثر: 1358/5/11

 

منبع: مجموعه آثار آیت‌الله طالقانی، جلد 1، کتاب درس‌های قرآنی (با قرآن در زندان، در خانواده، در صحنه)، به کوشش مجتمع فرهنگی .آیت‌الله طالقانی از نشر شرکت سهامی انتشار، 1386، چاپ دوم 1387، صص 486-500.

بستن

درس‌های قرآنی؛ با قرآن در صحنه (9)

معرفی: بعد از سخنرانی آیت‌الله طالقانی در حسینیه ارشاد و اشاره‌ای که به تفسیر آیاتی از سورۀ نازعات داشت، از ایشان درخواست می‌شود که به ارائه تفسیر قرآن در برنامه تلویزیونی بپردازد. همین موضوع زمینه‌ساز برنامۀ تلویزیونی «با قرآن در صحنه» شد که از چهارم اردیبهشت ماه تا مرداد ماه 1358 پخش گردید.

این متن، نهمین قسمت آن برنامۀ تلویزیونی است که ایشان در آن، در ادامۀ تفسیر سورۀ نازعات، قرآن را کتاب هدایت معرفی می‌کند و می‌گوید که چون انسان اختیار و اراده دارد و می‌تواند راه خیر را انتخاب کند، به هدایت قرآنی نیاز دارد. ایشان همچنین ضمن بیان این که علم فی نفسه بد نیست تأکید دارد که علم نمی‌تواند وسیله هدایت بشر باشد. در پایان هم بر عدم تضاد بین علم و قرآن سخن می‌گوید و با ذکر آیات متعددی نشان می‌دهد که قرآن با آموزه‌های علمی در تضاد نیست.

 

تاریخ ایجاد اثر: 1358/5/4

 

منبع: مجموعه آثار آیت‌الله طالقانی، جلد 1، کتاب درس‌های قرآنی (با قرآن در زندان، در خانواده، در صحنه)، به کوشش مجتمع فرهنگی .آیت‌الله طالقانی از نشر شرکت سهامی انتشار، 1386، چاپ دوم 1387، صص 475 تا 485.

بستن

درس‌های قرآنی؛ با قرآن در صحنه (8)

معرفی: بعد از سخنرانی آیت‌الله طالقانی در حسینیه ارشاد و اشاره‌ای که به تفسیر آیاتی از سورۀ نازعات داشت، از ایشان درخواست می شود که به ارائه تفسیر قرآن در برنامه تلویزیونی بپردازد. همین موضوع زمینه‌ساز برنامۀ تلویزیونی «با قرآن در صحنه» شد که از چهارم اردیبهشت ماه تا مرداد ماه 1358 پخش گردید.

این متن، هشتمین قسمت آن برنامۀ تلویزیونی است که ایشان در آن به ادامۀ تفسیر سورۀ نازعات می‌پردازد. آیت‌الله طالقانی در این برنامه از این سخن می‌گوید که سورۀ نازعات را می‌شود به سه قسمت تقسیم کرد که هر کدام از این سه قسمت محتوای خاصی دارد و آهنگ آیات نیز با محتوا تناسب دارد. با تغییر محتوا، آهنگ کلام قرآن تغییر می‌کند. آیاتی که آیت‌الله طالقانی در این قسمت از برنامه به آن می پردازد، مربوط به داستان حضرت موسی (ع) است.

 

تاریخ ایجاد اثر: 1358/4/14

 

منبع: مجموعه آثار آیت‌الله طالقانی، جلد 1، کتاب درس‌های قرآنی (با قرآن در زندان، در خانواده، در صحنه)، به کوشش مجتمع فرهنگی .آیت‌الله طالقانی از نشر شرکت سهامی انتشار، 1386، چاپ دوم 1387، صص 460 تا 474.

بستن

درس‌های قرآنی؛ با قرآن در صحنه (7)

معرفی:  بعد از سخنرانی آیت‌الله طالقانی در حسینیه ارشاد و اشاره‌ای که به تفسیر آیاتی از سورۀ نازعات داشت، از ایشان درخواست می شود که به ارائه تفسیر قرآن در برنامه تلویزیونی بپردازد. همین موضوع زمینه ساز برنامۀ تلویزیونی «با قرآن در صحنه» شد که ا‌ز چهارم اردیبهشت ماه تا مرداد ماه 1358 پخش گردید.

این متن، هفتمین قسمت آن برنامۀ تلویزیونی است که ایشان در آن ضمن رد تفسیر به رأی بر ضرورت و صحت تفسیر قرآن منطبق به روز تأکید کرد. ایشان در این سخنرانی بر ادامۀ تفسیر آیات ابتدایی سورۀ نازعات پرداخت. همچنین، از این که تدبیر امور بعد از انقلاب آن گونه که باید به مردم به عنوان انقلاب‌کنندگان اصلی سپرده نشده گلایه کرد و شوراها را به عنوان راهی برای سپرده شدن تدبیر امور به خود مردم پیشنهاد داد. 

 

تاریخ ایجاد اثر: 1358/4/7

 

منبع مورد استفاده: مجموعه آثار آیت‌الله طالقانی، جلد 1، کتاب درس‌های قرآنی (با قرآن در زندان، در خانواده، در صحنه)، به کوشش .مجتمع فرهنگی آیت‌الله طالقانی از نشر شرکت سهامی انتشار، 1386، چاپ دوم 1387، صص 442 تا 459.

بستن

درس‌های قرآنی؛ با قرآن در صحنه (6)

معرفی: بعد از سخنرانی آیت‌الله طالقانی در حسینیه ارشاد و اشاره‌ای که به تفسیر آیاتی از سورۀ نازعات داشت، از ایشان درخواست می شود که به ارائه تفسیر قرآن در برنامه تلویزیونی بپردازد. همین موضوع زمینه‌ساز برنامۀ تلویزیونی «با قرآن در صحنه» شد که ا‌ز چهارم اردیبهشت ماه تا مرداد ماه 1358 پخش گردید. این متن، ششمین قسمت آن برنامۀ تلویزیونی است که ایشان در آن ضمن رد نظریۀ صرفه در موضوع اعجاز قرآن، به این تأکید می‌کنند که قرآن بر مبنای «آیات بینات» معجزه به حساب می‌آید. ایشان مفصل این مسئله را شرح می‌دهند و ضمن آن به رد مادیگرایی و ریشه‌های آن می‌پردازند.

 

تاریخ ایجاد اثر: 1358/3/24

 

منبع: مجموعه آثار آیت‌الله طالقانی، جلد 1، کتاب درس‌های قرآنی (با قرآن در زندان، در خانواده، در صحنه)، به کوشش مجتمع فرهنگی آیت‌الله طالقانی از نشر شرکت سهامی انتشار، 1386، چاپ دوم 1387، صص 427 تا 441.

بستن

درس‌های قرآنی؛ با قرآن در صحنه (5)

معرفی: بعد از سخنرانی آیت‌الله طالقانی در حسینیه ارشاد و اشاره‌ای که به تفسیر آیاتی از سورۀ نازعات داشت، از ایشان درخواست می‌شود که به ارائه تفسیر قرآن در برنامه تلویزیونی بپردازد. همین موضوع زمینه‌ساز برنامۀ تلویزیونی «با قرآن در صحنه» شد که از چهارم اردیبهشت ماه تا مرداد ماه 1358 پخش گردید.

این متن، پنجمین قسمت آن برنامۀ تلویزیونی است که ایشان در آن به بحث دربارۀ نقش شخصیت پیامبر اسلام در پیشبرد رسالتشان و به خصوص سعۀ صدر ایشان پرداختند.  آیت‌الله طالقانی همچنین، خود کتاب قرآن را عامل مهم دیگر در پیشبرد اسلام معرفی کردند و از قدرت تأثیرگذاری این کتاب آسمانی سخن گفتند. 

 

تاریخ ایجاد اثر: 1358/3/17

 

منبع: مجموعه آثار آیت‌الله طالقانی، جلد 1، کتاب درس‌های قرآنی (با قرآن در زندان، در خانواده، در صحنه)، به کوشش مجتمع فرهنگی آیت‌الله طالقانی از نشر شرکت سهامی انتشار، 1386، چاپ دوم 1387، صص 417 تا 426.

بستن

درس‌های قرآنی؛ با قرآن در صحنه (4)

معرفی: بعد از سخنرانی آیت‌الله طالقانی در حسینیه ارشاد و اشاره‌ای که به تفسیر آیاتی از سورۀ نازعات داشت، از ایشان درخواست می‌شود که به ارائه تفسیر قرآن در برنامه تلویزیونی بپردازد. همین موضوع زمینه‌ساز برنامۀ تلویزیونی «با قرآن در صحنه» شد که از چهارم اردیبهشت ماه تا مرداد ماه 1358 پخش گردید.

 

تاریخ ایجاد اثر: 1358/3/10

 

منبع: مجموعه آثار آیت‌الله طالقانی، جلد 1، کتاب درس‌های قرآنی (با قرآن در زندان، در خانواده، در صحنه)، به کوشش مجتمع فرهنگی آیت‌الله طالقانی از نشر شرکت سهامی انتشار، 1386، چاپ دوم 1387، صص 394 تا 416.

بستن

درس‌های قرآنی؛ با قرآن در صحنه (3)

معرفی:  بعد از سخنرانی آیت الله طالقانی در حسینیه ارشاد و اشاره ای که به تفسیر آیاتی از سورۀ نازعات داشت، از ایشان درخواست می شود که به ارائه تفسیر قرآن در برنامه تلویزیونی بپردازد. همین موضوع زمینه ساز برنامۀ تلویزیونی «با قرآن در صحنه» شد که از چهارم اردیبهشت ماه تا مرداد ماه 1358 پخش گردید.

این متن، سومین قسمت آن برنامۀ تلویزیونی است که ایشان در آن به موضوع اعجاز قرآن و مبارزه‌طلبی آن پرداختند و با مثال‌های تاریخی تلاش کردند که نشان بدهند تلاش آن کسانی که می‌خواستند چیزی مشابه قرآن بیاورند، شکست خورده است. در نهایت هم بر ضرورت بهره گرفتن از قرآن در جریان زندگی تأکید کردند.

 

تاریخ ایجاد اثر:  1358/3/3

 

منبع: مجموعه آثار آیت‌الله طالقانی، جلد 1، کتاب درس‌های قرآنی (با قرآن در زندان، در خانواده، در صحنه)، به کوشش مجتمع فرهنگی آیت‌الله طالقانی از نشر شرکت سهامی انتشار، 1386، چاپ دوم 1387، صص 386- 393.

چالش رواداری
Scroll To Top