ارسال شده توسط author-avatar

دیدار با نمایندگان اقلیت‌های مذهبی

آیت‌الله طالقانی بعدازظهر دوشنبه، هفتم اسفند ماه ۱۳۵۷، برای دیدار با امام خمینی راهی مدرسۀ علوی شد. زمانی که طالقانی به مدرسۀ علوی رسید نمایندگان ارامنه، اسقف‌ها، کشیشان اعظم این مذهب، رهبران پولیساریو، سفیر الجزایر و جمعی از روحانیان در آنجا حضور داشتند. طالقانی نخست با این جمع دیدار و برای آنها سخنانی ایراد کرد که گزارشی از آن در شمارۀ روز هشتم اسفند ماه ۵۷ در روزنامۀ اطلاعات به چاپ رسیده و سپس، به دیدار امام خمینی رفته است.
در گالری تصاویر این مجموعه، علاوه بر عکس‌هایی از دیدار مذکور، تصاویری از حضور آیت‌الله طالقانی در مدرسۀ علوی و در کنار امام خمینی نیز وجود دارد.

ارسال شده توسط author-avatar

تلگرام به شورای انقلاب الجزایر دربارۀ امام موسی صدر

به دنبال درگذشت «هواری بومدین» از رهبران انقلاب الجزایر و رئیس‌جمهوروقت آن کشور، در ششم دی ماه ۱۳۵۷، آیت‌الله طالقانی در تلگرامی خطاب به شورای انقلاب الجزایر تداوم پیگیری وضعیت امام موسی صدر را در غیاب بومدین خواستار شد.

ارسال شده توسط author-avatar

شرکت در کنفرانس اسلامی بیت‌المقدس (۱۳۴۰)

وحدت مسلمانان و همکاری میان ملت‌های مسلمان از موضوعات مورد توجه و تأکید آیت‌الله طالقانی بود. همین امر باعث شد که او در برخی از کنفرانس‌های اسلامی شرکت کند. دورۀ سوم کنفرانس «المؤتمر الاسلامی العالم» که در شهر بیت‌المقدس و در دی ماه ۱۳۴۰ (برابر با رجب ۱۳۸۱ قمری) برگزار شد، از جمله آن کنفرانس‌ها بود.
طالقانی در این مقاله که با عنوان «متفکرین اسلام گرد هم می‌آیند» در فروردین ۱۳۴۱ در سالنامه معارف جعفری به چاپ رسیده، گزارشی از حضور خود در این کنفرانس را که از یازدهم دی ماه ۱۳۴۰ شروع می‌شود، ارائه داده است. او در ابتدا ضرورت تشکیل کنگره‌های اسلامی را در شرایط خاص زمان خود توضیح و سپس تاریخچۀ اجمالی «المؤتمر الاسلامی العالم» و «المؤتمر الاسلامی» و «المؤتمر العالم الاسلامی» را شرح داده است. در نهایت هم قطعنامه و نتایج دورۀ سوم مؤتمر اسلامی را در این مقاله آورده است.
همچنین، پیش از این نیز طالقانی در سال ۱۳۳۸ در کنفرانس اسلامی دیگری در شهر بیت‌المقدس حضور به هم رسانیده بود و گزارشی از آن کنفرانس را نیز در قالب مقاله‌ای با عنوان «مؤتمر اسلامی» منتشر کرده بود.