ارسال شده توسط author-avatar

منع آسیب زدن به کاخ‌های شاهنشاهی

آیت‌الله طالقانی در پیامی که ۲۴ بهمن ماه ۱۳۵۷، یعنی دو روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، صادر کرد، بر اهمیت نگهداری از کاخ‌های شاه به عنوان مظاهر رژیم ستمشاهی، تأکید کرد. او همچنین از اظهار وفاداری برخی فرماندهان ارتش نسبت به انقلاب، ابراز خرسندی کرد اما نسبت به توطئه‌های احتمالی عناصر سرسپرده رژیم قبل هشدار داد.

ارسال شده توسط author-avatar

پیام به ارتشیان با عنوان فرزندان عزیز ایران

آیت‌الله طالقانی در پیامی خطاب به ارتشیان که روز دهم بهمن ۵۷ منتشر شده است، ضمن استقبال از پیوستن بخش زیادی از نیروهای ارتشی به صفوف مردم انقلابی، در خصوص نیرنگ برخی فرماندهان وابسته به طاغوت هشدار می‌دهد. طالقانی در این پیام همچنین به عموم مردم هم هشدار می‌دهد که از انتقام‌های شخصی دوری کنند و اقدامات برخی فرماندهان ارتش را به پای همه نیروهای فداکار ارتش ثبت نکنند.

ارسال شده توسط author-avatar

حمایت از کادرهای ارتش در روزهای پیش از پیروزی انقلاب

آیت‌الله طالقانی در پیامی به تاریخ بیستم دی‌ماه ۱۳۵۷، که پس از مراجعه برخی خانواده‌های ارتشی به وی منتشر شد، ضمن تفکیک قائل شدن میان برخی از فرماندهان ارتش که در کشتار مردم نقش دارند و سایر نیروهای ارتشی که مجبور به اطاعت از این فرماندهان هستند، به گروه اخیر اطمینان خاطر داد که ملت انقلابی علیه آن‌ها نخواهند بود و همچنین از آرزوی این مردم برای دیدن ارتش در میان صفوف خود سخن گفت.
این پیام با هماهنگی مهدی بازرگان و محمد بهشتی و در راستای مذاکرات آنها با مقامات عالی‌رتبه کشوری و لشکری، صادر شد.