ارسال شده توسط author-avatar

سلسله جلسات تفسیر قرآن برای انجمن اسلامی دانشجویان (از ۲۶ شهریور ۱۳۲۷ تا ۱۸ تیر ۱۳۲۸)؛ تفسیر سورۀ بقره، جلسه سی‌وششم تا چهل‌ویکم: تاریخ یهود (۳)

آیت‌الله طالقانی از روزهای ابتدایی تأسیس انجمن اسلامی دانشجویان ارتباط نزدیکی با این تشکل داشت. او از سال ۱۳۲۶ تا سال ۱۳۲۸ با هدف تفسیر قرآن برای دانشجویان جلساتی برگزار کرد و بعد از آن نیز از این دست جلسات برای آنها تشکیل داد.
متن حاضر اقتباسی از محتوای جلسات سی‌وششم تا چهل‌ویکم سخنرانی طالقانی در همین سلسله جلسات است که در شماره‌های مسلسل ۲۱۷، ۲۳۳، ۲۴۲، ۲۴۴، ۲۴۵ و ۲۵۰ نشریۀ آیین اسلام به چاپ رسیده است.
طالقانی در این جلسات، در ادامۀ تفسیر سورۀ بقره به شرح تاریخ یهودیان ادامه می‌دهد و داستان رسیدن دستور کشتن یک گاو، پرس‌وجوهای بهانه‌جویانه بنی اسرائیل دربارۀ ظاهر گاوی که باید ذبح شود و ارتباط این دستور به ماجرای کشته شدن یک نفر در بنی اسرائیل و پیدا نشدن قاتل می‌پردازد و البته، از این داستان نتایج حائز اهمیتی می‌گیرد.
لازم است یادآوری شود که هفته‌نامه آیین اسلام به مدیریت مسئولی نصرت‌الله نوریانی از مهم‌ترین نشریات مذهبی-سیاسی دوره پهلوی دوم محسوب می‌شود که در حد فاصل سال‌های ۱۳۲۳ تا ۱۳۳۴ منتشر می‌شد. همچنین چهار شمارۀ این نشریه نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ انتشار یافت. از آیت‌الله طالقانی مقالات و گزارش سخنرانی‌های متعددی در دوره اول انتشار این نشریه دیده می‌شود.