سلسله جلسات تفسیر قرآن برای انجمن اسلامی دانشجویان (۲۴ اردیبهشت تا ۷ خرداد ۱۳۲۷)؛ تفسیر سورۀ بقره، جلسات بیست‌وششم و بیست‌وهفتم: در نقد شهرنشینی

معرفی: آیت‌الله طالقانی از روزهای ابتدایی تأسیس انجمن اسلامی دانشجویان ارتباط نزدیکی با این تشکل داشت. او از سال ۱۳۲۶ تا سال 1328 با هدف تفسیر قرآن برای دانشجویان جلساتی برگزار کرد و بعد از آن نیز از این دست جلسات برای آنها تشکیل داد. متن موجود اقتباسی از محتوای دو جلسه سخنرانی طالقانی در همین سلسله جلسات است که در شماره‌های مسلسل 204 و 206 نشریۀ آیین اسلام در همان زمان به چاپ رسیده است. او در این جلسات، در ادامۀ تفسیر سورۀ بقره به نقد زندگی شهرنشینی و پیامدهای آن برای اخلاق اجتماعی می‌پرازد. لازم است یادآوری شود که هفته‌نامه آیین اسلام به مدیریت مسئولی نصرت‌الله نوریانی از مهم‌ترین نشریات مذهبی-سیاسی دوره پهلوی دوم محسوب می‌شود که در حد فاصل سال‌های ۱۳۲۳ تا ۱۳۳۴ منتشر می‌شد. همچنین چهار شمارۀ این نشریه نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358 انتشار یافت. از آیت‌الله طالقانی مقالات و گزارش سخنرانی‌های متعددی در دوره اول انتشار این نشریه دیده می‌شود.
تاریخ ایجاد اثر: 24 اردیبهشت و 7 خرداد 1327
منبع مورد استفاده: آیین اسلام، سال پنجم، شمارۀ 5، شمارۀ مسلسل 204، 24 اردیبهشت 1327 برابر با 4 رجب 1367، ص 14. آیین اسلام، سال پنجم، شمارۀ 7، شمارۀ مسلسل 206، جمعه 7 خرداد 1327 برابر با 18 رجب 1367، ص 4.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *