سخنرانی آیت‌الله طالقانی به مناسبت سالگرد قیام ۳۰ تیر

معرفی: در سی تیر 1358 و مصادف با نخستین سالگرد قیام سی تیر 1331 بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، جبهۀ ملی تصمیم گرفت مراسم یادبودی را برگزار کند. با توجه با اینکه در آستانه این مراسم، اختلاف‌ها بین گروه‌های سیاسی بالا گرفته بود و احتمال درگیری وجود داشت، برگزارکنندگان مراسم از آیت‌الله طالقانی برای سخنرانی دعوت کردند چرا که می‌دانستند او می‌تواند از بروز تنش جلوگیری کند. طالقانی در سخنرانی خود در این مراسم که در میدان بهارستان تهران برگزار شد، با آسیب‌شناسی نهضت‌های تحول‌خواهانه در تاریخ ایران، نسبت به خطر تفرقه برای آینده نهضت مردم ایران هشدار داد و همه را به وحدت فراخواند.
تاریخ ایجاد اثر: 1358/04/30
منبع مورد استفاده: وحدت و آزادي: مجموعه پنج سخنراني از سيد محمود طالقاني، (مجموعه پنج سخنراني در فاصله ‎۳۰ تير ‎۱۳۵۸ تا ‎۳۱ مرداد ‎۱۳۵۸ به مناسبت هفته وحدت) به کوشش مجتمع فرهنگی آیت‌الله طالقانی (محمد بسته‌نگار و محمد مهدی جعفری)، نشر شرکت سهامی انتشار، مهر ماه 1361، صص 7-20، تطبیق داده شده با فایل صوتی
منابع دیگر: روزنامۀ اطلاعات، شمارۀ 15910، 1358/04/31، ص 1 و 3.
منبع نسخه صوتی: آرشیو خانوادگی آیت‌الله طالقانی
منبع گالری تصاویر: روزنامه اطلاعات، نشر شاهد (طلایه‌دار بیداری: شناخت‌نامه تصویری آیت‌الله سید محمود طالقانی، به اهتمام محمدرضا کائینی،نشر شاهد، 1392)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *