سخنرانی در اولین کنگره جبهۀ ملی دوم

معرفی: آیت‌الله طالقانی اولین سخنران اولین کنگره جبهه ملی دوم بود. این کنگره از چهارم دی 1341 آغاز شد و تا یازدهم دی ماه ادامه داشت. افتتاحیه کنگره مصادف با مبعث پیامبر بود و به همین مناسبت آیت‌الله طالقانی به عنوان اولین سخنران انتخاب شد. او در این سخنرانی ضمن ارائۀ تفسیری کوتاه از سورۀ مدثر، بر اصول مبارزه بر پایه مکتب اسلام تأکید کرد و برخورداری از حسن‌نیت، صمیمیت و دوری از هرگونه حبّ قدرت و ریاست را برای به سرانجام رساندن مسئولیت بزرگی که اعضای جبهه ملی به دنبال تحقق آن بودند، ضروری دانست. این کنگره در منزل حاج حسن قاسمیه برگزار شده و یکی از مهمترین کنگره‌های جبهه ملی بوده است. ریاست کنگره با الله‌یار صالح بود و نواب رئیس، کریم سنجابی و مهدی آذر بودند. در این کنگره علی‌رغم بحث‌ها و برخی موافقت‌ها، عضویت نهضت آزادی که آیت‌الله طالقانی از رهبران آن بود، در جبهه ملی دوم پذیرفته نشد.
تاریخ ایجاد اثر: 1341/10/04
منبع مورد استفاده: مناره ای در کویر؛ مجموعه مقالات آیت الله طالقانی، جلد اول (توحید و استبداد)، محمد بسته نگار، چاپ اول، 1377، انتشارات قلم، 391-394، به نقل از گردآوری حسین شاه‌حسینی.
منبع گالری تصاویر: آرشیو خانوادگی آیت‌الله طالقانی، نشر شاهد (طلایه‌دار بیداری: شناخت‌نامه تصویری آیت‌الله سید محمود طالقانی، به اهتمام محمدرضا کائینی، نشر شاهد، 1392)، نشر رامند (آیۀ رحمت: گفتارها و سروده‌هایی درباره مجاهد مصلح آیت‌الله سید محمود طالقانی، گردآوری و تدوین سید جواد میرسلیمی، تهران: انتشارات رامند، 1384.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *